menusearch
bzqemad.ir
۱۳۹۶/۷/۲۵ سه شنبه
(0)
(0)
گزارش تصویری نشست خبری انجمن خوشنویسان ایران در خانه هنرمندان به مناسبت هفته خوشنویسی - 96/7/18
گزارش تصویری نشست خبری انجمن خوشنویسان ایران در خانه هنرمندان به مناسبت هفته خوشنویسی - 96/7/18
بر اساس این خبر،نشست خبری انجمن خوشنویسان ایران به مناسبت گرامیداشت شصت و هفتمین سالگشت انجمن خوشنویسان ایران و روز ملی خوشنویسی روز سه شنبه مورخ 18 مهرماه 1396 با حضور ریاست گرانقدر انجمن خوشنویسان ایران استاد غلامحسین امیرخانی، نماینده محترم وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی جناب آقای دکتر ساکت، استادان معزز: شیرازی، کابلی، صندوق آبادی، فلسفی، میرحسینی و مدیر اجرایی آقای براتی در خانه هنرمندان تهران برگزار شد.

در این نشست استاد غلامحسین امیرخانی رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران گفت: ما در جامعه‌ای قرار داریم که فضای مجازی هم فرصت خوبی برای مردم فراهم کرده و هم ابهاماتی را ایجاد کرده که اگر دقت و مسئولیت ثبت این حجم از گستردگی وجود نداشته باشد ما در دشواری قرار می‌دهد. متاسفانه بخش آسیب‌رسان این گستردگی رسانه‌ای در جامعه امروز بسیار فعال است.

وی ادامه داد: خوشنویسی یک هنر دیرینه و چند هزار ساله است و حق این هنر است که جدی گرفته شود و به همین خاطر تصمیم گرفتیم روز 21 مهرماه را تحت عنوان روز ملی خوشنویسی و آغاز هفته خوشنویسی تعیین کنیم.

استاد امیرخانی با اشاره به اینکه ایرانی‌ها از ابتدای زمان مشروطیت اشتیاق زیادی به تشکیل سازمان و انجمن داشتند، گفت: مردم سعی داشتند از طریق این نهادهای مردمی جایگاه خود را در جامعه حفظ کنند و در دوره مشروطه در حدود 48 انجمن در زمینه‌های مختلف تشکیل شد که مردم در آنها اشتیاقها و نگرانیهای مغفول مانده خود را ابراز می‌کردند، اما این انجمن‌ها پس از گذشت کمتر از یکسال از هم پاشیده می‌شدند.

وی تصریح کرد: امیدواریم انجمن خوشنویسان بتواند به گفتمان و در نتیجه هم‌افزایی با اعضا و مخاطبان دست یابد و اگر این مهم تا به حال محقق نشده است به دلیل ضعف ماست.

رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران درباره جایگاه انجمن خوشنویسان گفت: در سال 1329 با اهتمام مرحوم دکتر مهدی بیانی رئیس وقت کتابخانه ملی اولین جلسه انجمن خوشنویسان ایران با همراهی استادان علی‌اکبرخان کاوه، ابراهیم بوذری و سیدحسین میرخانی را تشکیل داد که این جلسه سنگ بنای تاسیس انجمن خوشنویسان ایران بود. سپس کلاسهایی با عنوان انجمن خوشنویسان آغاز به فعالیت کرد تا اینکه سرانجام در سال 1344 انجمن خوشنویسان ایران به ثبت رسید و امروز در شصت و هفتمین سالگرد این انجمن قرار داریم.

وی با اشاره به اینکه چراغ راه انجمن خوشنویسان موجب بروز خیر و برکات فراوانی شده است، گفت: یکی از جاذبه‌های بسیار مهم برای ایجاد درآمد گردشگری در کشورهای پیشرفته هنر خوشنویسی است و این امر نشان دهنده جایگاه والای این هنر است، اما متاسفانه ما در این زمینه ضعیف عمل کرده‌ایم به نحوی که در موزه‌های ما بازدیدکنندگان انگشت‌شماری به بازدید از آثار هنر خوشنویسی می‌آیند در حالی که من در استانبول شاهد صف‌های طویل برای خرید بلیت موزه‌ها بودم پس در این زمینه باید آسیب‌شناسی شود.

استاد امیرخانی تاکید کرد: با افتخار اعلام می‌کنم که ما امروز میراث گرانقدر اجداد با ذوق خود را در اختیار داریم خط موجودی است که نشان‌دهنده مرتبه زیبایی‌شناختی و هنر مردم یک مملکت است.

 

در ادامه این نشست دکتر محمدحسین ساکت نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجمن خوشنویسان گفت: امروز هر صنفی که تشکیل می‌شود تحت عنوان اخلاق سازمانی دارای وظایف و بایستگی‌هایی است که در یکپارچگی آن صنف تاثیرگذار است. در یک سازمان و تشکیلات وجود قانون بسیار مهم است.

وی ادامه داد:‌یکی از ویژگیهای هنر آشوبگری است، یعنی در چارچوب و بند خاصی قرار نمی‌گیرد و هر هنری که آشوبگری بیشتری داشته باشد توجه بیشتری به آن می‌شود. هنر نه فرمایش‌پذیر است، نه به بند می‌افتد اما اگر هنر بخواهد در قالب و شکل گروهی پیشرفت کند باید از چارچوب خاص قانونی پیروی کند. امروز اخلاق سازمانی جایگزین همه سلیقه‌های فردی و برونی شده است.

ساکت با بیان اینکه در انجمن خوشنویسان کوشش بر این بوده است که قانونمداری حفظ شود، گفت: این کار بسیار سختی است و ممکن است مخالفان زیادی داشته باشد چون در برخی مواقع باید با متخلفین برخوردهای جدی داشته باشیم. تمام کوشش‌ها در انجمن خوشنویسان برای همبستگی و همگامی بین اعضای انجمن و ترویج این هنر بوده است. یکی از مضامین والای خوشنویسی ترویج ادب و اخلاق است.

وی درباره برنامه‌های آینده این انجمن اذعان کرد: از برنامه‌های امسال ما برگزاری همایش ملی بانوان خوشنویس است زیرا بسیاری از استادان و هنرمندان تراز اول هنر خوشنویسی از میان بانوان هستند.

 

در این نشست استاد یدالله کابلی عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان نیز گفت: انجمن خوشنویسان سالهاست که در راستای تعالی هنر کوشیده است آن هم هنری که غنی‌ترین دستاورد سرزمین ماست، هنری معنایی که با قدمت هزار ساله خودش توانسته نقس موثری را در ترویج مفاهیم عالی انسانی ایفا کند. این هنر در سیر تحول و تکامل خودش آنقدر موفق بوده که به عنوان هنر قدسی شناخته می‌شود. بنابراین واضح است که انجمن خوشنویسان چه مسئولیت خطیری را برعهده دارد. وی افزود: فعالیت انجمن چه در توسعه فضاهای آموزشی که در 300 شعبه شهرستانی گسترش پیدا کرده و چه در امر تربیت جوانان هنرمندی که در شمار نخبگان هنری کشور به شمار می‌آیند و می‌توانند قوام و دوام این هنر را تضمین کنند؛ بسیار خوب عمل کرده است.

 

در ادامه استاد امیراحمد فلسفی عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان گفت: خوشنویسی ریشه کهنی در کشور ما دارد ما در ایران بیش از 1700 سال سابقه خوشنویسی مستند داریم هر کدام از کشورهایی که امروز بهره‌مندی خوبی از رسانه‌ها دارند در صورت دارا بودن توان هنری ما آن را به رخ جهانیان می‌کشیدند.

وی افزود: انجمن در طول حدود 70 سال فعالیت خود موفق‌ترین نهاد مردمی در کشور بوده است. زیرا در این سالها علی‌رغم اینکه کمترین میزان کمک را از مردم دریافت کرده است، اما بیشترین موفقیت را حاصل کرده است، چرا که فرهنگ خوشنویسی همواره در کشور جاری است.

فلسفی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از 20 هزار نفر فارغ‌التحصیل رشته خوشنویسی در کشور وجود دارند و بیش از 100 نفر در کشور دارای درجه استادی هستند که رقم قابل توجهی است. بسیاری از هنرمندان بزرگ خوشنویسی ایران فعالیت خود را از این انجمن شروع کرده‌اند.

 

همچنین در این نشست استاد علی شیرازی عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران گفت: دلیل موفقیت انجمن خوشنویسان این است که به دولت وابسته نیست و آثار این انجمن هیچگاه سفارشی نبوده و برخواسته از تمایلات هنرمند بوده به همین خاطر در دل مردم جای گرفته است. وی ادامه داد: امروز شاهد حضور 3 نسل از هنرمندانی هستیم که در این انجمن آموزش دیده‌اند و این امر نشان دهنده فعالیت مؤثر انجمن خوشنویسان ایران است.

در ادامه استاد علی‌اشرف صندوق‌آبادی عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران درباره اعلام برنامه‌های هفته خوشنویسی گفت: در روز 22 مهرماه برنامه سفرهای استانی را در پیش داریم؛ در روز 23 مهر در خانه هنرمندان افتتاحیه نمایشگاهی از آثار اساتید برجسته خوشنویسی ایران را خواهیم داشت؛ در روز 24 مهر نشست‌ تخصصی درباره خط نسخ با عنوان «در حریم وصال» همراه با بزرگداشت خوشنویس بزرگ قرن سیزدهم وصال شیرازی و با سخنرانی و کارشناسی استاد رنگرزی را در پیش خواهیم داشت؛ در روز 25 مهرماه نشست تخصصی «چشم‌انداز خط ثلث» با حضور و سخنرانی اساتید رضائیان، شیرخانی و عبادی و با اجرای زنده خط ثلث توسط استاد رضائیان را خواهیم داشت؛ در روز 26 مهرماه نشست تخصصی خط شکسته همراه با بزرگداشت استاد ملک‌زاده را برگزار خواهیم کرد؛ در روز 27 مهرماه سفرهای استانی را در پیش خواهیم گرفت و در روز 28 مهرماه مراسم اختتامیه با سخنرانی اساتید عالی‌مقام عرصه خوشنویسی همراه با تجلیل از تعدادی از فعالان این عرصه برگزار خواهد شد.

سپس آقای عارف براتی مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران اظهار داشت: در این هفته برنامه‌های تبلیغاتی همچون نصب پوستر و بنر در معابر شهری، ایجاد محیط متفاوت و مناسب هفته خوشنویسی در سراسر کشور را خواهیم داشت همچنین برنامه‌هایی همچون دیدار با اعضا و اساتید خوشنویسی، دیدار با پیشکسوتان خوشنویسی، دیدار با مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولین و مقامات منطقه‌ای را در پیش خواهیم داشت.

و در پایان استاد علی شیرازی عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان در پاسخ به سوال خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم مبنی بر ارزیابی از حراج انجام شده در سال گذشته موسوم به «حراج باران» و وضعیت ادامه این فعالیت‌های فرهنگی گفت: «حراج باران» توسط بخش خصوصی برگزار شده بود و هیچ ارتباطی با انجمن خوشنویسان نداشت، اما انجمن خوشنویسان از هرگونه حرکتی در جهت ترویج هنر خوشنویسی و تقویت اقتصاد هنر حمایت می‌کند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقـوق این سـایت متعلق به شرکت برگه زرینه قلم عماد است .