menusearch
bzqemad.ir
۱۳۹۵/۴/۱۰ پنج شنبه
(0)
(0)
مراسم اعطاء جوایز جشنواره بین المللی ایرسیکا توسط ریاست مؤسسه فرهنگی هنری ایرسیکای ترکیه جناب آقای دکتر خالد ارن و جناب آقای استاد جلیل رسولی
مراسم اعطاء جوایز جشنواره بین المللی ایرسیکا توسط ریاست مؤسسه فرهنگی هنری ایرسیکای ترکیه جناب آقای دکتر خالد ارن و جناب آقای استاد جلیل رسولی

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در این مراسم، قرآن کریم را معجزه بزرگ و جاوید پیامبر گرامی اسلام (ص) عنوان کرد که خداوند بزرگ برای هدایت بشریت نازل کرده است. وی گفت: حیات جامعه اسلامی به زنده ‌بودن این کتاب بزرگ در میان آنان بستگی دارد؛ زیرا قرآن کریم، کلام خالق باری تعالی برای نجات انسان‌ها از گمراهی و رهنمون ساختن آنان به سوی نور و رستگاری است.

وی ادامه داد: حتی در سطح عموم ملت ایران در جای‌جای زندگیشان، حضور قرآن احساس شده است. مراسم‌ها و آیین‌ها با این کتاب شریف متبرک شده و حتی نامگذاری فرزندان نیز با استمداد از قرآن کریم انجام می‌شده است. حافظ، این شاعر بزرگ ایرانی به افتخار حفظ قرآن این لقب را گرفته و در اشعار خود به آن افتخار کرده است.
 

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین گفت: با مروری گذرا بر گذشته این ملت درمی‌یابیم که ایرانیان تلاش کرده‌اند عامل به سخن پیامبر گرامی اسلام (ص) در توجه به قرآن کریم و اهل بیت پیامبر (ع) باشند. آنان در عین ارادات به اهل‌بیت عصمت و طهارت که ویژگی این ملت بزرگ به شمار می‌آید، کوشیده‌اند در تمامی سطوح، عالم و عامل به آیات نورانی قرآن کریم باشند و این کتاب عظیم را در میان خود گرامی بدارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت ایران گامی بسیار بزرگ را در عمل به قرآن کریم برداشت، اظهار کرد: هدف اصلی این انقلاب بر اساس رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره)، عمل به قرآن کریم و حاکم‌ کردن اسلام بر این سرزمین و زنده کردن اسلام در میان امت اسلامی بوده است.

ابراهیمی‌ترکمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما امروز در کشور شاهد خیل عظیم قاریان، حافظان، خطاطان و هنرمندان رشته‌های مختلف قرآنی هستیم که علاوه بر پراکندن رایحه قرآنی در این کشور، افتخارات زیادی را همه‌ساله برای کشورمان در مجامع و همایش‌های بین‌المللی قرآنی به ارمغان می‌آورند. برگزاری مسابقات مختلف قرآن کریم در کشور و برگزاری هرساله نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در شهرهای مختلف و در تهران که اکنون شاهد برگزاری بیست‌وچهارمین دوره آن هستیم نیز از نتایج این رستاخیز قرآنی در جمهوری اسلامی ایران است.
 

وی افزود: چندی پیش نیز هنرمندان خطاط قرآنی در ترکیه با درخشش خود افتخاری دیگر را برای ایران اسلامی رقم زدند که لازم می‌دانم از سوی خود به عنوان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این موفقیت را به برگزیدگان ایرانی جشنواره بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام تبریک بگویم. همچنین از برگزارکنندگان این جشنواره و پروفسور خالد ارن رییس «ارسیکا» که برای اهدای جوایز اکنون در اینجا حضور پیدا کرده‌اند، قدردانی می‌کنم.

حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی سخنانی در این مراسم با اشاره به تاریخ دیرینه هنر خطاطی در کشور، اظهار کرد: مدارس، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشورمان از دیرباز مهد خوشنویسی بوده‌اند، به طوری که اغلب مراجع گرانقدر ما در زمینه هنر خوشنویسی فعالیت داشته‌اند.

در این همایش همچنین استاد جلیل رسولی، خوشنویس نامی کشورمان نیز ضمن تشریح فعالیت‌های فرهنگی و اسلامی سازمان ارسیکا، از زحمات خالد ارن، مدیر کل سازمان فرهنگی اسیکا در زمینه برگزای مسابقات فرهنگی و هنری قدردانی کرد.

خالد ارن، مدیرکل سازمان «ارسیکا» نیز در پایان همایش ضمن ابراز تشکر از شرکت هنرمندان خوشنویس ایرانی در مسابقات ارسیکا، بر لزوم تقویت فرهنگ و هنر اسلامی در جهان تأکید کرد.

گفتی است در پایان این مراسم به 23 نفر از خوشنویسان ایرانی که در دهمین دوره مسابقات خوشنویسی ارسیکا برگزیده شده بودند، جوایز ارزند‌ه‌ای اهدا شد.

(خبرگزاری مهر)

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی حقـوق این سـایت متعلق به شرکت برگه زرینه قلم عماد می باشد .
شرکت سازنده